Verzia 1.1.3.4
TOP GUN
Matej
(1) BRATISLAVSKE F3K 2014 27-28.9.2014
zazemie1 f3k 2014.jpgplocha f3k 2014.jpgzazemie f3k 2014.jpg
ranajky f3k 2014.jpgobed f3k 2014.jpgP1080360.JPG
ceny f3k 2014.jpgP1080357.JPGprezent f3k 2014.jpg
Po minuloročnej premiére s organizáciou F3K pretekov na našom klubovom letisku TOP GUN sme zistili, že potrebujeme ďaľšie preteky zorganizovať na letisku, ktoré by nám poskytlo lepšie zázemie pre súťažiacich a letiskovú plochu, na ktorú by sa všetci súťažiaci zmestili. Po pár mesiacoch pátrania a dohadovania, sme sa rozhodli usporiadať preteky na letisku RC klubu Častá, ktoré spĺňalo všetky naše kritériá. Partia okolo Miša Šafárika nám pripravila fantastické zázemie. Deň pred pretekmi pokosili plochu letiska a pripravili všetko potrebné. My sme vytýčili plochu a vyskúšali techniku, aby sme boli pripravení odlietať pohodové preteky počas nasledujúcich dvoch dní. Stihli sme si ešte aj polietať a privítať prvých pretekárov, ktorí sa rozhodlli stráviť s nami príjemný večer pri ohni a prespať v stanoch na ploche. V noci ustal vietor, ktorý bol počas piatkového dňa nepríjemný, dažďové prehánky nás obišli a aj teplota v noci sa vyšplhala až na 14 stupňov.

V sobotu ráno, po výdatných raňajkách, sme pripravili všetku potrebnú techniku, urobili prezentáciu pretekárov a hneď sme sa aj pustili do závodenia. Zišlo sa pätnásť pretekárov, odhodlaných stráviť vzrušujúce dva dni lietaním s káčkami. Vzhľadom na počet súťažiacich sme sa rozhodli odlietať 12 kôl lietaných v troch skupinách, čo sa neskôr ukázalo ako rozumné rozhodnutie. Preteky boli pohodové a tri skupiny umožnili lietať plynulo a bez zbytočného náhlenia. Počasie bolo zamračené s vetrom do 4 m/s, ale o jemné prejavy termiky hlavne dopoludnia nebola núdza. Ako nováčik prišiel lietať Rudo Masný, ktorý si hneď vybral začiatočnícku daň, keď ešte pred začiatkom pretekov rozbil prvý model a následne v druhom kole rozmlátil aj druhý, náhradný. Rudo odlietal prvé kolo za 898,8 bodov, čo na začiatočníka a jeho prvé preteky nie je vôbec zlé!

Po odlietaní prvých piatich kôl nasledoval obed, výdatná fazuľová polievka v bosniaku, po ktorej sme sa mohli pustiť do súťaženia s ešte väčšou energiou. Obloha bola stále zamračená a vietor premenlivý. Ku koncu prvého dňa pretekov vietor zoslabol natoľko, že posledné dve kolá sa väčšina pretekárov zachraňovala nad najbižšími stromami, ktoré poskytovali akú­‑takú možnosť lietať v lepšom vzduchu, ako bol nad otvoreným priestranstvom letiska. Po odlietaní ôsmych kôl sme ukončili prvý súťažný deň, plný zaujímavých situácii, ktoré bolo treba rozobrať pri opekaných klobáskach a pive. Poniektorí jednotlivci pretiahli debatovanie až do skorých ranných hodín, čo sa ale prekvapivo pozitívne prejavilo na ich pilotných schopnostiach nasledujúci deň.

V nedeľu po rýchlych raňajkách sme začali lietať už o 9:30 a plánovali sme odlietať zvyšné štyri súťažné kolá. Od rána bolo jasno, takmer bezvetrie a teplo, čo sľubovalo veľmi dobrý a stabilný vzduch. Až na pár momentov, kedy zafúkal južný vietor, to tak aj ostalo až do konca pretekov. Druhý deň nepriniesol žiadne dramatické prekvapenia, väčšine štartového poľa sa darilo lietať kvalitné výsledky. Približne o dvanástej sme ukončili súťaž a začali sme sa pripravovať na vyhodnotenie a odovzdanie cien. Pre všetkých pretekárov sme pripravili stavebnicu malého balzového lietadielka, ktoré sa veľmi páčilo. Na prvom mieste skončil Ondra Rezler, ktorý s prehľadom dominoval celému štartovému poľu počas oboch súťažných dní a bol zážitok pozorovať jeho štýl lietania. Na druhom mieste skončil Miro Majerčík, ktorý tento rok lieta s novým modelom Snipe a dokáže ho neuveriteľne vysoko vyhodiť. Na treťom mieste sa umiestnil Boris Plevza.

V Častej je vidieť, že ak sa zíde správna partia nadšencov, je možné vybudovať a prevádzkovať RC letisko vo vysokom štandarde. Budeme radi, ak budúci rok zorganizujeme preteky na tom istom mieste a privítame ešte viac F3K pilotov. Za organizátorov by som chel poďakovať všetkým súťažiacim za účasť, férový prístup a športové nasadenie. Chlapom z RC klubu Častá za poskytnutie plochy a celého zázemia a tiež ze podporu a pomoc počas pretekov. A veľké poďakovanie patrí tiež kamarátom z nášho TOP GUN klubu Bratislava, za nezištnú pomoc pri organizácii pretekov. Vďaka nim všetko prebehlo hladko a bez problémov. Chlapi – ĎAKUJEME.

Marián, Maťo, Boris
Diskusia k článku    
08.10.2014 16:08:43 MiňoBolo tam naozaj super a na letisko len veľká chvála.