Verzia 1.1.3.4
TOP GUN
Coro
(1) Led "detektor" výpadku napätia.
ledBOD.PNGledBOD2.PNG
ledBOD.PNGledBOD.PNG
Stále a stále sa objavujú prípady že niekomu zblbne RC riadenie, a nie je si istý čo bol presný dôvod problému. Najpodozrivejšie je vždy v prvom rade napájanie, ale nikdy keď nastane problém nie je s istotou jasné, či to bolo naozaj tak. Napríklad Led na Spektrum príjmači začne blikať po výpadku napätia, ale aj po zblbnutí - resete príjmača, z akéhokolvek iného dôvodu (vrátane internej chyby).
Toto triviálne zapojenie bude po stlačení tlačidla svietiť, kým sa nepreruší napájanie (nepoklesne napätie pod 3,4V (alebo 4,4V podľa toho aký tam dáme odpor a led).

Je to vlastne optoprevodník ktorý spína okruk svojho vlastného vstupu - je tam len rezistor na obmedzenie prúdu, a led aby to bolo vidno. Keď sa tlačidlom zopne, už zostane svietiť až/ak ho pokles napätia nezhasne. Keď je zhasnutý, tak zostane zhasnutý.

Takže keď to pri štarte zapneme, a v modeli po zarytí do zeme zostane pospájaná elektronika, a bude to stále svietiť, tak k výpadku napätia nemohlo dojsť, aj keby príjmač odblikával nejakú symfóniu..
Naopak ak to zhasne behom normálneho letu alebo už pri kvedlaní servami na zemi, je jasne napájanie nedostatočné.
Nie každý má osciloskop, a merákom sa krátkodobý pokles nenameria.
http://www.topgun.sk/downloads/Jozo/Clanky/LedBOD/ledBOD.PNG
http://www.topgun.sk/downloads/Jozo/Clanky/LedBOD/ledbodimg.PNG
http://www.topgun.sk/downloads/Jozo/Clanky/LedBOD/ledbodim2.PNG
Diskusia k článku    
12.04.2012 18:28:06 MilanTak takéto vtipné zapojenie by ma skutočne nenapadlo. Podobnú funkcionalitu by mal na pozícii toho optočlenu aj tyristor...